Dawid Jackiewicz

Dawid Jackiewicz – sylwetka człowieka i polityka


Dawid Jackiewicz urodził się 18 marca 1973 roku we Wrocławiu, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego. Tutaj ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego (kierunek nauki polityczne). Po obronie pracy magisterskiej poświęconej problematyce rozliczenia komunistycznej przeszłości Polski, uzyskał w 2001 roku tytuł magistra politologii. Żona Anna, z którą jest w związku od 1999 roku, również jest politologiem. Wychowują wspólnie dwójkę dzieci (Natana i Sambora).

W czasach licealnych i studenckich Dawid Jackiewicz zaangażowany był w wiele projektów społecznych. Przez kilka lat organizował Wigilie dla ubogich wraz z ochotnikami zorganizowanymi wokół Fundacji im. Św. Marcina. Zaangażowany był również w organizację konwoju z darami dla Polaków mieszkających na Białorusi. Podczas wielkiej powodzi z 1997 roku zainicjował i zorganizował wraz z wrocławskim Caritas kolonie dla dzieci z rodzin poszkodowanych przez powódź.


Kariera polityczna Jackiewicza

Podczas studiów związany był Ruchem Odbudowy Polski, gdzie przez kilka lat był członkiem jej władz krajowych. W 1997 roku (z ramienia ROP) po raz pierwszy ubiegał się o mandat poselski. Bezskutecznie.
W latach 2000–2001 kierował Biurem Poselskim Jana Olszewskiego we Wrocławiu.

W 2001 roku związał się z Prawem i Sprawiedliwością, angażując się w tworzenie struktury partii na Dolnym Śląsku. W tym czasie kandydował bez powodzenia do Sejmu.

W 2002 roku wyborach samorządowych uzyskał mandat radnego rady miejskiej jako przedstawiciel PiS. W tym czasie pełnił funkcję przewodniczącego Komisji ds. Promocji i Współpracy z Zagranicą. Podczas wyborów na fotel prezydencki miasta Wrocław był wówczas wiceszefem sztabu wyborczego Rafała Dutkiewicza.

W 2005 roku uzyskał mandat poselski z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wrocławskim. Pełnił funkcje wiceprzewodniczącego i przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, a także przynależał do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Był wiceministrem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. W 2007 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa i pod jego opieką znajdowały się takie  przedsiębiorstwa jak: KGHM, RUCH, LOT czy Mennica Państwowa.

W 2010 roku kandydował bez powodzenia na stanowisko prezydenta Wrocławia.
Od stycznia 2011 roku jest członkiem Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości oraz zasiada w Zarządzie Głównym partii.  Jest Prezesem Prawa i Sprawiedliwości w Okręgu Wrocławskim.

Ciekawostki

  • W okresie studiów pracował również na stanowisku młodszego renowatora zabytków.
  • Dawid Jackiewicz został zgłoszony przez anonimowego wnioskodawcę jako kandydat na Honorowego Obywatela Wrocławia bez zgody i wiedzy posła. Jackiewicz nie może zrezygnować z kandydatury, gdyż taki przywilej należy się wnioskodawcy, a ten nie chce się ujawnić. 
  • Za swój największy sukces polityczny uważa swoja wiceprezydenturę we Wrocławiu. Stanowisko to objął, mając 29 lat i był jednym z najmłodszych polityków na tym stanowisku. Przyjęło się, że takie posady zajmują głównie ludzie w wieku 35 — 40 lat.
  • W okresie studenckim pełnił funkcję sekretarza Polskiego Stowarzyszenia Artystów "Rzeźba w Śniegu i w Lodzie"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz